Live Out Wardrobe Manager and Housekeeper Central London

140£
зарплата в день
Англия
27.03.2024
Домашний персонал - Образование / Домработница
Live out Wardrobe Manager/Housekeeper required to start ASAP. Salary approx. £600 - £700 npw + benefits (private healthcare, pension, life assurance, etc).

Job Description

The client is looking for a top - notch Wardrobe Manager/Housekeeper to help in their Chelsea home. This is a fully staffed household, already employed are Housekeeper & Chef.

Your duties will include taking care of the expensive wardrobe, hand washing delicate items, seasonal changeovers, sending clothing out to dry cleaners and all aspects of wardrobe management. You will also be expected to help out with some housekeeping, when needed and be comfortable doing some very basic cooking in the absence of the Chef.

The ideal candidate for this role speaks Russian and English, have prior experience in a similar role, have a brilliant attention to detail, experience working in a similar household, be flexible to work additional hours when needed and enjoy working in a small team.

Working hours: 5 days, 40 hours per week, needs to be ready to give 7 - day cover on a rota system and must have some flexibility for when the family is entertaining.

Immediate Start

Если Вы не видите кнопку "ответить на объявление" – отключите блокировщики рекламы
Сообщить о несоответствии объявления
Похожие объявления
Домработница c проживанием в семье
1600£ в месяц
Англия
Основные обязанности: - сервировка стола, покупка продуктов и приготовление пищи на 2х взрослых и 2 детей (завтраки-обеды); - сухая и влажная уборка дома (290 кв. метров) ежедневно; - стирка в стиральной машине и ручная, глажка, уход за обувью и о...
29.03.2024
Требуется домработница помощница с детьми Лондон
1200£ в месяц
Англия
Требуется домработница на долгий период с проживанием за Лондонoм, west of London. Требования: Помощь по уходу за детьми (собрать в школу, накормить, почитать книгу, babysitting) Регулярная, качественная уборка дома, умение готовить вкусную ...
27.03.2024